Húgyúti fertőzések kezelése és megelőzése

Az ősszel együtt megérkeztek a hidegebb napok, amikor már oda kell figyelnünk arra, hogy mit is veszünk fel. Aki hajlamos felfázásra, húgyúti fertőzésekre, annak ez természetes, hiszen nem éppen felemelő élmény újra és újra átélni a vesék körüli fájdalmat, pisiléskor a csípő, égő érzést, a véres vizeletet, hányingert, lázat – attól függően, éppen melyik húgyúti nyavalya kapott el minket.

Első lépésként nézzük át a húgyúti fertőzések fajtáit!

A fertőzés általában az alsó húgyutak felől terjed a felső húgyutak felé (felszálló fertőzés). Így logikusan kezdjük alulról, a húgyhólyaggyulladásnál!

Húgyúti fertőzések

Húgyhólyaggyulladás

Tünetei:

gyakori, sürgető vizelési inger;
égő, csípő érzéssel kísért kis mennyiségű vizelés;
gyakori, görcsös alhasi fájdalom;
a vizeletben vér jelenik meg;
a vizeletben genny jelenik meg;
nehéz vizelés;
a vizelet zavarossá, bűzössé válik.

Kezelése:

a hagyományos orvosi kezelése antibiotikummal történik;
természetes módszerként azonban a vörös áfonya és a propolisz (merjünk nagy mennyiséget használni) nagyon jól kezeli a húgyhólyaggyulladást.

A húgyhólyaggyulladást heveny vesegyulladás is követheti, bár ez a betegség leginkább – a véren keresztül – streptococcus fertőzés utóbetegségeként alakul ki.

Húgyhólyaggyulladás következményeként gyakoribb azonban a heveny vesemedence-gyulladás.

Heveny vesemedence-gyulladás

Tünetei:

hidegrázás;
magas láz;
vesetáji érzékenység;
gyakori vizelési inger;
a vizelet zavaros, gennyes;
rossz közérzet;
hányás, hányinger.

Kezelése:

hagyományosan antibiotikummal kezelendő;
ha nem megfelelően kezelik, átmehet krónikus vesemedence gyulladásba

Milyen kiváltó okai lehetnek a húgyúti fertőzéseknek?

A húgyúti fertőzés lényegesen gyakrabban fordul elő a nők körében, mint a férfiak közt. Ennek oka lehet a női anatómia, hiszen nekünk rövidebb húgyvezetékünk van, és relatív közel van a végbélnyíláshoz.
A szexuálisan aktív nőknél gyakoribb (a szexuális együttlétek során előfordulhat, hogy a normál bélbaktériumok bekerülnek a húgycsőbe, amelyek helyi gyulladást váltanak ki).
Gyenge immunrendszer, hiszen ásványi anyag és vitaminhiány esetén a szervezet akut elváltozások megjelenésével jelez. Krónikus esetben a bélflóra egyensúlya megborul, és immungyengeség, gombás fertőzések alakulhatnak ki, amelyek átterjedhetnek a húgyutakra.
Felfázás, átnedvesedett ruhában való tartózkodás, a hideg időjárás, és a nem megfelelően réteges öltözet lassíthatja az érintett terület keringését, így ront az ellenálló képességén.
Csekély vizeletmennyiség, túl kevés folyadékfogyasztás, vagy túl erős izzadás miatt.
A vizelet útjába akadály kerül: például a húgycsőben vagy a húgyvezetékben vesekő lehet, vagy prosztata-megnagyobbodás miatt nem tud szabadon ürülni a vizelet.
Hólyagtükrözés, hólyagkatéter, húgyúti operációk.
Anyagcserezavarok, amilyen például a cukorbetegség vagy a köszvény.
További kockázati tényező a terhesség, és a szülés utáni állapot.
Gyakoriak a visszatérő fertőzések is.
Hormonhatások (változókorban ingadozó ösztrogénszint a jellemző, amikor a hüvelyflóra gyengülhet, ennek következtében pedig elszaporodnak a baktériumok, és továbbterjednek).

Normál esetben a vizelet nem tartalmaz fehérjét, vért, gennyet. Ha a vizelettenyésztéses vizsgálat kimutatta ezeket, akkor mire következtethetünk? A vizeletben lévő fehérje hólyaghurutra, felfázásra utal (férfiaknál lehet normális a fehérjeürítés). Vér általában hólyaghurut, vesemedence-gyulladás, vesekő és vesedaganat esetén jelenik meg. Baktérium felfázás, hólyaghurut és vesemedence-gyulladás okozója lehet, a genny pedig fertőzést jelez.

De mit tehetünk, hogy megelőzzük ezeket a fertőzéseket?

Igyunk sok folyadékotElőször is igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot! Ami nem 1,5 l vizet jelent naponta, hanem testsúlytól változóan 2-3 l-t! A veséink arra hivatottak, hogy szűrjék a folyadékot, de ha azt nem juttatjuk be a szervezetbe, akkor hogyan kellene rendesen működniük?

Megelőzésként és a már meglévő betegség esetén is fontos, hogy igyunk, igyunk, igyunk… És ha ennek következtében többször kell pisilni járni, hát sebaj. De nagyon fontos, hogy ne tartogassuk!

A természet kínálta lehetőségek közül nagyon jó hatású ilyen problémákra a cordyceps (illetve általánosságban a gyógygombák), és a goji bogyó.

A cordyceps sinensis, azaz a kínai hernyógomba hozzájárul az immunrendszer szabályozásához, a gyengét fokozza, míg túl erős reakciónál (autoimmun betegség) csökkenti annak működését. Ebben az esetben az immunrendszer erősítő hatását használjuk ki. Továbbá serkenti a vese működését, illetve gyulladásgátló és antibakteriális hatása is van.

A gyógygombákról szuper összefoglalót találtok Pálma blogjában.

A goji berry a világon a második leggazdagabb C-vitamin forrás. Ezt nem is kell ragoznom, egyértelmű, miért ajánlott húgyúti fertőzésekre!

Ha már az immunrendszer erősítésénél tartunk, akkor fegyverkezzünk fel a kórokozók ellen! Ahogy már biztosan tudjátok, az immunrendszerünk alapját a bélflóránk adja, ezért nagyon fontos, hogy az milyen állapotban van. Fel tudjátok turbózni az Emócióval, a Probiotic Colonnal vagy az Inulin Starral. A gyógynövények közül válasszátok bátran az aloe verát, az echináceát (Echinacea Plusz Tinktúra, Echinacea Yogi fűszer- és gyógytea) és a kökényt (Kökény rügyelixír, Kökényvirág tinktúra) immunerősítő hatásuk miatt.

A következő gyógynövényteák ajánlottak ilyenkor: aranyvessző, nyírfalevél, cseresznyekocsány, zsurló, csalán

Vízhajtó hajtású ételek: spárga, zeller, vízi torma, sárgarépa, retek, uborka, salátalevél, petrezselyem zöldje.

A vizeletet érdemes még “fertőtleníteni” medveszőlőlevéllel, kakukkfűvel, kamilla- vagy körömvirággal. Természetes antibiotikum még a fokhagyma, torma is.

Ha pedig már megvan a baj, ahogy említettem, fantasztikus hatású a vörös áfonya és a propolisz, amely a legerősebb természetes antibiotikum. Az egyik ismerősömnek egyik este hirtelen hólyaghurutja lett, nagy mennyiségű propoliszt vett be rá, és másnap reggelre kutya baja volt. Továbbá a fokhagyma és a torma is természetes antibiotikum.

Erőteljes görcs esetén lehet meleg ülőfürdőt venni (zsurlós, kamillás vagy ezzel az illóolaj keverékkel.)

Kegyetlen fájdalmakat tud okozni egy-egy húgyúti fertőzés, de mit tegyünk, ha nem a fehér pirulához akarunk nyúlni? Hatásosak a Zyflamend, az Inflamax, illetve az ájurvéda szerint a húgyúti fájdalmak enyhítésére a gotu kola a legmegfelelőbb.

Alkalmazzuk bátran a következő fűszerkombinációkat:
1-1 arányban: ernyős körtike, útilapu, fehérmályva, koriander, citromfű és gotu kola. (1-2 teáskanál/csésze, iszogassuk pár óránként, míg állapotjavulást nem tapasztalunk.)

A prosztata állapotára is figyelmet kell fordítani, ebben segít a Saw Palmetto kapszula és a tökmagolaj, amely lassítja a prosztata megnagyobbodását, és lazítja a húgycsövet.

A természet kínálta módszerek nagyon hatékonyak tudnak lenni, csak időben és bátran használjuk őket! Ha túl sokat várunk, lehet, hogy már csak egy antibiotikum kúra segíthet megelőzni a nagyobb bajt, amit ugye a hátunk közepére sem kívánunk?

Lelki hátterük

A természetgyógyászat úgy tartja, hogy teljes testi, szellemi, és lelki jólét jelenti az egészséget, így foglalkozzunk a húgyúti fertőzések lelki oldalával is.

Húgyhólyagproblémák

A húgyhólyag az élettel szembeni elvárásaimat is jelképezi. Hajlamos vagyok olyan régi gondolatokba is kapaszkodni, amelyeket nem akarok elengedni. Nem akarok változásokat azért, mert bizonytalanságot érzek. A kellemetlenségek arra utalnak, hogy hosszú ideje szorongok, és hogy ideje szabadon engedni a nemkívánatos negatív érzéseimet. Bizonyos események vagy helyzetek arra késztetnek, hogy visszatartsam az ingerültségemet és frusztrációmat. Sok nem kifejezett fájdalmat, és bizonytalanságot élek meg. Ezek az érzések olyan helyzetből fakadhatnak, amelyben a személyes szférámat jelképező dolgok kérdőjeleződnek meg.

A húgyhólyag egyben a személyes kapcsolatok területe is. Gyakori tehát, hogy ilyen fertőzések a mézeshetek környékén, vagy egy konfliktusos kapcsolat révén, egy szakítás következtében jelennek meg. Mintha a lényem legmélyére nyomtam volna el a lelki problémáimat, ami állandó nyomást okoz bennem. Meg kell értenem, hogy ha felszabadulok ez alól a nyomás alól, akkor megkönnyebbülést fogok érezni.

Veseproblémák

A veséket a félelmek “székhelyével” is szoktuk azonosítani. Amikor ezek meggyengülnek, vagy károsodnak, akkor olyan félelemről lehet szó, amelyet nem akarok kiadni magamból, vagy amit talán még önmagamnak sem akarok bevallani. Fel kell tehát tennem magamnak a kérdést, hogy milyen helyzet hozhatott létre bennem félelmet. Féltem attól, hogy megfulladok, vagy egyszer majdnem megittam valamilyen mérgező folyadékot? Úgy érzem, hogy az életem egyik jelentős eseménye következtében ki lettem semmizve.

A veseproblémák gyakran halálfélelemmel járó baleset, vagy sokkoló esemény következtében jelentkeznek. Attól félek, hogy képtelen vagyok szembenézni az élettel. A vesék az együttműködést is szimbolizálják, mivel kettő van belőlük, s azok szoros együttműködésben dolgoznak. Fel kell tennem magamnak a kérdést, hogy milyen a kapcsolatom a jelenlegi partneremmel. Őt teszem felelőssé minden engem ért baj, rossz dolog miatt? Vagy éppen attól félek, hogy elveszítem őt?

Eltúlzottan reagálok az engem bosszantó dolgokra, vagy az olyan eseményekre, amelyekkel szemben tehetetlennek érzem magam anélkül, hogy tudnám, milyen tanulságot kellene ebből levonnom. Bíznom kell az életemben.

Speciális gyakorlatok az alhasi energetikai zavar helyreállítására

Energetikai szemszögből vizsgálva, a további szervek tartoznak az alhasi energetikához: elsősorban a máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép és vesék, a kismedencében pedig a húgyhólyag, a méh, a petefészkek, és férfiaknál a prosztata területe érintett.

Speciális gyakorlatokMivel megbetegedésükben a stressz és a pszichés tényezők játszanak jelentős szerepet (máj-harag, lép-aggodalom, rágódás, vesék-félelem, húgyhólyag-szorongás, stressz), gyógyításukban fontos a stressz kezelése, a belső egyensúly helyreállítása, az idegrendszer stabilizálása jógával, csikunggal, légzőgyakorlatokkal, relaxációval, természetjárással, nyugtató teák ivásával, illóolajokkal, Bach-cseppekkel.

Az érintett területtől, a betegségtől függően speciális gyakorlatokat végezhetünk, hogy helyreállítsuk az alhasi energetikai zavart. Az urológiai, kismedencei panaszokra a jóga ászanák közül a kobra, a nőknek Luna jóga, görcsoldás, a keringés javítása, izomlazítás, nyugtató mozdulatok, Callanetics, shiatsu, akupresszúra javasolt.

Korábban én is rengeteget küzdöttem a felfázással, és egyéb húgyúti fertőzésekkel. Egy alkalommal még vesemedence-gyulladáson is sikerült átesnem. Körülbelül három éve kezdtem el életmódot változtatni, és azóta nem vagyok visszaeső. Nekem sokat segített az intimtölcsér használata, mert régen egy uszodai, vagy szabadtéri fürdőzés is elegendő volt ahhoz, hogy a nemkívánatos baktériumok megtaláljanak. Később átálltunk másféle táplálkozásra, elhagytuk a fehér lisztet, cukrot, kevesebb tejterméket eszünk, és láss csodát: az immunrendszerem megerősödött, és már nem használok intimtölcsért kétes tisztaságú vizekben való fürdőzéskor.

Végezetül néhány jó tanács

A vese tartalmazza az ősenergiáinkattáplálkozz egészségesen, és végezz testmozgást, ezzel megerősítve az immunrendszered;
kerüld a cukor és a só túlzásba vitt használatát ilyenkor, mert megterhelik a vese működését, és hátráltatják a baktériumok pusztulását, ürülését;
kerüld a vizeletsavasító hatású élelmiszereket (pl. állati fehérjék);
igyál megfelelő mennyiségű (és minőségű!) folyadékot, vizet;
öltözz rétegesen;
ne hanyagold el a belső éned, tegyél fel kérdéseket magadnak, hogy rájöjj az okra, és foglalkozz vele;
csikungozz, jógázz, shang-gungozz, végezz olyan gyakorlatokat, amelyek segítenek az energetikádat helyrerakni.

A hagyományos kínai orvoslás úgy tartja, hogy a vese tartalmazza az ősenergiánkat, így hát nagyon vigyázzunk a veséinkre!

Forrás: http://antalvali.com/blog/hugyuti-fertozesek-kezelese-es-megelozese.html

http://antalvali.com/blog/hugyuti-fertozesek-kezelese-es-megelozese.html